Kas yra Ajurveda ?

Ajurveda (iš sanskrito kalbos „ajur“ – gyvenimas, „veda“ – žinios) – tai daugiau nei 5 tūkst. metų skaičiuojantis mokslas apie sveikatą, visavertį gyvenimą, žinios, kaip išsaugoti grožį ir pasipriešinti ligoms. Tai mokslas ne tik apie masažus, bet ir apie sveikatos išsaugojimą, gydymą vaistažolėmis, kvėpavimo pratimus, organizmo valymo būdus, spalvų, kvapų bei muzikos terapiją ir gyvenimo psichologiją. Pagal ajurvedą fiziškai sveikas, bet nelaimingas žmogus nėra visiškai sveikas. Ji moko, kaip būti sveikam, kaip prisipildyti gyvybinės energijos ir jaustis laimingam.
Pagal ajurvedą keltis reikėtų pusę valandos prieš patekant saulei, o gultis – jai nusileidus, t. y. apie 21–22 val. Nes nuo 21 val. iki vidurnakčio ilsisi smegenys, atkuriami jų centrai, o po to ilsisi tik kūnas. Šią Rytų išmintį yra patvirtinusi ir Vakarų medicina. Pagal ajurvedą žemę gaubiančios energijos keičiasi tam tikrais intervalais. Todėl atsikelti anksti rytą 4–5 val., ypač šiltuoju metų laiku, labai naudinga, nes tuo metu į žemę plūsta džiaugsmo energija. Atsikėlę 5–6 val. gauname sveikatos ir harmonijos energijos. 6–7 val. dar gauname energijos, padedančios pasipriešinti ligoms, o pabudę vėliau tarsi kopiame į kalną, nes priešinamės gamtos ritmams. Vakarėjant gerosios energijos mažėja. Yra daugybė būdų tai energijai išsaugoti ir palaikyti. Vienas jų – ajurvedinis masažas.
Ajurvedinis masažas dar žinomas „abhyanga“ vardu. Žodis „abhyanga“, išvertus iš indų kalbos, reiškia aliejinis masažas. Nuo klasikinio masažo ajurvedinis skiriasi tuo, kad tai masažas ne tik kūnui, bet ir protui, jausmams, stabiliai emocinei būklei palaikyti. Šie masažai subalansuoja emocijas, ramina protą, šalina toksinus, atjaunina ląsteles. Ajurvediniai masažai labai subtilūs, nes kūnas neliečiamas pirštais, o tik aliejaus srovele. Tai reikalauja itin didelių įgūdžių – aliejus turi būti pilamas iš tam tikro aukščio ir tam tikros temperatūros, kuri nustatoma pagal žmogaus tipą, be to, tas pats aliejus negali būti naudojamas antrą kartą. Ajurvedinius masažus turėtų atlikti geri specialistai, kitaip bus gaunama tik apie 10 proc. masažo naudos.
Prieš ajurvedinį masažą svarbu pabendrauti su žmogumi, jį pajausti. Tam prieš procedūras skiriama apie 20 min. Pagal tai, koks žmogus yra, parenkamas ne tik aliejus, bet ir nustatomas masažo tempas, paspaudimų stiprumas. Prieš masažus paprastai daroma ir druskų vonelė pėdoms. Viskas turi būti atliekama atsižvelgiant į žmogaus charakterį. Tai dar vienas esminis skirtumas nuo klasikinio masažo, kur susitelkimas nėra toks svarbus. Keletą valandų po ajurvedinio masažo patariama nesiprausti, nes aliejai dar ilgai išlieka veiksmingi, o pirmą kartą duše nerekomenduojama naudoti muilo. Ajurvediniai masažai skatina antikūnų gamybą, kurie padeda stiprinti imuninę sistemą ir kovoti su ligomis. Stresas dažniausiai kaupiasi blauzdose, kryžkaulyje ir pakaušyje. Dėl to masažuojant šioms vietoms skiriamas didelis dėmesys.

Pirkinių krepšelis